Uncategorized

Powołanie- czym jest i jak je rozeznawać

Dzisiaj wpis o tym, o co od dawna prosiliście. Spróbujemy rozwikłać czym jest powołanie i jak je rozeznawać. Często piszecie o tym, że słowo powołanie wzbudza w was lęk, bo przecież wszyscy wymagają, by się jakoś określić, rozpoznać. Ale jak… ?

Termin powołanie oznacza dosłownie bezinteresowny dar, ten nieustannie odnawiany zasób energii, który nie przestaje zasilać głębi natury ludzkiej i Kościoła.”

Powołanie jest to rodzaj realizowania się w dany sposób, który wynika z naturalnych predyspozycji jednostki- jej talentu, potrzeb i odczytania własnego przeznaczenia. To upodobanie do pełnienia danej czynności oraz przekonanie, że chce się wykonywać dany zawód/ funkcję. Jest wynikiem głębokiej motywacji o charakterze emocjonalnym, która popycha człowieka w stronę takiego a nie innego rodzaju działalności.

„Co to jest powołanie? Jest darem Bożym, czyli pochodzi od Boga. Jeśli jest darem Bożym to powinniśmy się troszczyć, by rozpoznać wolę Bożą. Musimy wkroczyć na tę drogę: jeśli Bóg chce, kiedy Bóg zechce, jak Bóg zechce”.

św. Joanna Beretta Molla

Nie ma osoby, która nie ma powołania. Jak czytamy w KKK każdy człowiek powołany jest do życia. Ponadto w każdym z nas zakorzenione jest powołanie do świętości. Jak widzimy w słowie powołanie zakładamy, że jest jakiś głos wołający. Dla każdego chrześcijanina logiczne jest, iż tym “głosem” jest Bóg. To On jest tym, który w nasze serce wlewa pragnienie oraz kreuje nasze predyspozycje.

Zatem jak rozpoznać to nasze powołanie szczegółowe ?

Poza powołaniami ogólnymi- dotyczącymi wszystkich ludzi- wyróżnić możemy także powołania szczegółowe, mające odzwierciedlenie w życiu konkretnej jednostki. Odkrywanie powołania odbywa się zawsze w trakcie życia, przy obecności nieustannej relacji z Bogiem. Człowiek został obdarowany wolnością, a więc ma ogromny wpływ podejmowane decyzje w swoim życiu. Uważam, że przy pisaniu “scenariusza na życie” uczestniczą dwie osoby- człowiek oraz Bóg. Dróg realizacji własnego powołania jest wiele i to człowiek jest tym, który podejmuje ostateczne decyzje. No dobrze… ale JAK je rozeznać ? Na co zwracać uwagę ?

Myślę, że warto źródła powołania pogrupować w trzy większe kategorie, uprości nam to rozmyślania. Pierwszym źródłem rozeznawania powołania jesteś ty sam, twoje uzdolnienia, talenty, twój temperament. Istotne jest to, abyś realizował możliwości wynikające z twoich uzdolnień i temperamentu. Pomocna będzie tutaj znajomość samego siebie. Kolejnym wskaźnikiem będzie twoja historia życia, poprzednie doświadczenia, styl życia oraz twój stan zdrowia. Jak pewnie wiesz, że nie każdy zawód możesz wykonywać np. mając dużą wadę wzroku. Warto wziąć pod uwagę swoje doświadczenia z przeszłości, które mogą mieć duży wpływ na to kim jesteś obecnie. Ostatnim źródłem (choć nie najmniej ważnym) są relacje z drugim człowiekiem oraz z Bogiem. Powołanie nigdy nie jest oderwane od społeczeństwa, warunków życiowych oraz twojej relacji ze Stwórcą.

O powołaniu mówić i pisać można bardzo wiele, (ci z was, którzy obserwują mnie na instagramie, wiedzą, że powołanie to temat mojej pracy licencjackiej). W kolejnym wpisie na ten temat porozmawiamy o rodzajach powołań oraz o tym, jakie znaki mówią nam, że dobrze odczytaliśmy swoje powołanie. Jeśli macie pytania na ten temat śmiało możecie je zadawać.

Panie Jezu, prosimy Cię otwieraj nasze serca na Twój głos. Dopomóż nam słyszeć Twój głos w naszej codzienności. Dopomóż nam Panie odkrywać Twoją wolę, pokaż nam do czego nas uzdalniasz, jak chcesz, abyśmy Tobie służyli. Dziękujemy Ci Panie, za to, że Ty jesteś Bogiem z nami, że jesteś pośród nas, że mieszkasz w naszych duszach. Dziękujemy Ci Panie, że chcesz mieć z nami relację, że to Ty czekasz na nas i zachęcasz do dzielenia się z Tobą naszymi wątpliwościami dotyczącymi wyborów. Dziękujemy Ci Panie, za Twoją Obecność w sakramentach. Prosimy Cię uzdalniaj nas do coraz głębszej relacji z Tobą. Bądź uwielbiony Panie w naszym życiu.

Obrazek wzięty z Internetu- jednak nie znalazłam głównej strony, z której pochodzi 🙂

15 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *