Człowiek pragnie więcej, pragnie czegoś większego
Uncategorized

Człowiek pragnie więcej, pragnie czegoś większego

Człowiek pragnie więcej, pragnie czegoś większego. W ostatecznym rozrachunku nie pragnie wiecznego rozproszenia, ale tęskni za większym wewnętrznym skupieniem, za zjednoczeniem z samym sobą, z innymi i światem. Pragnie większego szczęścia, chce zakosztować większej radości. Odczuwa głód wielkiej miłości, nieskończonego ukojenia, głód Boga.
Joseph Ratzinger

I tak naprawdę na tym cytacie pochodzącym z książki “Głód Boga, kazania z Pentling” wydawnictwa WAM mogłabym zakończyć recenzję tej książki. Ale, oczywiście szepnę  jeszcze kilka słów o tym jakie są moje wrażenia po lekturze tej książki. Jest to książka, którą możemy ocenić już po okładce- prostota, przy jednoczesnym braku infantylności to te cechy, która możemy zauważyć od początku lektury.

Joseph Ratzinger już jako prefekt Kongregacji ds. Nauki Wiary przez wiele lat głosił kazania dla parafian Pentling, niewielkiej miejscowości w jego rodzinnej Bawarii. Ta książka to zbiór dziesięciu homilii wygłoszonych podczas typowo parafialnych okoliczności, m.in. poświęcenie dzwonów. Kazania te są proste, krótkie- widzimy w nich jak wielki teolog potrafi przenieść trudne prawdy wiary na proste duszpasterstwo. Co więcej, Joseph Ratzinger nie używa tutaj specjalistycznego żargonu, jak również nie odnajdziemy tutaj nadmiernych uproszczeń i infantylizacji przekazywanych treści. Jakże pożądana jest taka umiejętność u kaznodziejów.

“Kościół nie jest sklepem samoobsługowym”

Kaznodzieja ostrzega wiernych przed pokusą pychy, tworzeniem chrześcijaństwa według własnego pomysłu oraz chciwością. Przede wszystkim jednak ostrzega nas przed nadmierną obojętnością na sprawy Boże. Wszystkie kazania stawiają w samym centrum Boga. Pokazują znaczenie Ewangelii w przeżywaniu dnia codziennego.
Uważam, że naprawdę warto sięgnąć po tę książkę. Kazania są krótkie, lecz dostarczają podstaw do wielu ważnych przemyśleń w naszym życiu. Mnie osobiście najbardziej urzekło kazanie eucharystyczne. Książka jest idealna również dla osób, które chcą bliżej poznać nauczanie Benedykta XVI przekazane w prosty i klarowny sposób. Myśląc o głodzie Boga w mojej wyobraźni pojawia się dusza, która pomimo posiadania wielu łask i radości życia zawsze pozostanie pusta, jeśli nie wypełni się Bogiem. Tak jak kolorowa jesień, która odsłania coraz większe połacie ciemnej ziemi i przypomina nam o przemijaniu i skłania do refleksyjności.

Prośmy Boga, abyśmy umieli zapraszać Go do naszego serca. Abyśmy potrafili oddawać Mu nasze życie w całości, tak by mógł wypełnić wszelkie puste przestrzenie, która są w nas. Prośmy Pana, aby otwierał nasze oczy i uszy na Jego słowo, które ma moc przemiany naszych serc.
link do książki: http://e.wydawnictwowam.pl/tyt,75051,Glod-boga.htm

2 komentarze

  • Nikt1977

    „Człowiek pragnie więcej, pragnie czegoś większego. W ostatecznym rozrachunku nie pranie wiecznego rozproszenia, ale tęskni za większym wewnętrznym skupieniem, za zjednoczeniem z samym sobą, z innymi i światem. Pragnie większego szczęścia, chce zakosztować większej radości. Odczuwa głód wielkiej miłości, nieskończonego ukojenia, głód Boga.
    Joseph Ratzinger”
    Piękne i prawdziwe 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *