(NIE) Bój się Boga. Co Biblia mówi o lęku ?
Uncategorized

(NIE) Bój się Boga. Co Biblia mówi o lęku ?

Ave,
Ostatnio jak pewnie widzieliście na moim instastory w podróży towarzyszyła mi książka wydawnictwa WAM “(nie) Bój się Boga”.  Jest to książka oparta na Piśmie Świętym. Odkrywane są emocje, które towarzyszą biblijnym bohaterom podczas kontaktów z Bogiem. Dowiadujemy się czym tak naprawdę jest bojaźń Boża i jak mamy ją rozumieć.

Nie lękaj się, ziemio!
Raduj się i wesel,
bo wielkie rzeczy uczynił Pan.
Nie lękajcie się, polne zwierzęta,
bo zielenią pokryło się pastwisko na stepie,
bo drzewa [znów] rodzą owoce,
drzewo figowe i krzew winny plon przynoszą.
Jl 2, 21-22

W Starym Testamencie często odnajdujemy wezwania, że bojaźń Boża jest początkiem mądrości, zaś cały Nowy Testament jest wołaniem o odwagę. Jak zatem rozwiązać te, wydaje się, sprzeczne napomnienia? Sam Bóg może u jednych ludzi powodować lęk, zaś u innych jego przeciwieństwo. Wszystko zależy od naszej kondycji sumienia i obrazu Boga. Niebezpieczny jest lęk przed Bogiem Miłosiernym, który zatrzymuje wszelkie działanie i uniemożliwia wydostanie się ze swojej sytuacji. Natomiast lęk przed Bogiem, który karze często może być tym czynnikiem, który zapoczątkuje nawrócenie i wytrwanie w dobrym. Ludzie boją się Boga, gdyż nie są czyści, a w obliczu Boskiej jasności i przeniknięci prawdą nie ukryjemy tego brudu. Chyba każdy z nas skuliłby się ze wstydu i ze strachu zauważając podczas ważnej uroczystości, że całe jego ubranie jest poplamione, a i jego ciało nie jest w najlepszej kondycji. Tak też jest z naszą duszą w obliczu Boga.

Najgroźniejszy w naszym życiu jest lęk przed miłością. Przyjęcie Boga z Jego miłością stawia każdego człowieka w sytuacji, w której trzeba nierzadko zmienić swoją postawę. Nie jesteśmy w stanie odpłacić Bogu za przebaczenie i odkupienie jakie nam ofiaruje.  Powinniśmy tylko zaufać Jego miłości. Jednakże często to nas przerasta. Ja sama często mam problem ze strachem przed spowiedzią i choć wiem, że spotkam tam Miłosiernego Ojca to jednak po ludzku jestem przerażona. Dlatego Bóg przemawia do Nas w codzienności, przemawia do nas także na kartach Biblii, gdzie zdanie: “Nie lękaj się” umieszczone zostało aż 365 razy.

Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie! W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce.
J 14, 1-2

Po przeczytaniu tej książki zaczęłam się także zastanawiać jak wielu z nas współcześnie obawia się spotkania z Bogiem i Jego wysłannikami ? Co zrobiłbyś, gdyby dziś stanął przed Tobą Chrystus? A może jesteś jedną z tych osób, która zadowala się spełnianiem praktyk religijnych nie szukając osobistej relacji z Bogiem?

Zaufaj Panu, niech On działa, niech przełamuje twój lęk. Pozwól Mu być blisko Ciebie w każdej trudnej chwili twego życia, ciesz się z Nim radościami.  Pan kieruje do Ciebie wezwanie, abyś odrzucił lęk. Zaufaj Mu, a On będzie działał. Lęk przed Panem i bojaźń Boża są bardzo istotne w naszym życiu- wszak Bóg jest Wszechmocny i jest Panem. Jednak ta bojaźń musi łączyć się także z ufnością.

link do książki: https://wydawnictwowam.pl/prod.nie-boj-sie-boga.10189.htm?sku=76019
Wszystkie zdjęcia robione są przeze mnie, w tle widzimy kawiarnię ETNO Cafe przy Dworcu PKP we Wrocławiu, w której bardzo lubię przebywać.

29 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *