Uncategorized

Bóg i ty, 34 drogi do lepszego życia

Często spotykam się z pytaniem: “Jak zacząć się modlić? Jak czytać Pismo święte? Które modlitwy odmawiać?” Nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, uważam że ważna jest systematyczność i chęci do spotkania z Bogiem. Ja przed każdą modlitwą proszę Pana, aby otwierał moje uszy i serce na spotkanie z Nim, oraz aby mi towarzyszył w tej modlitwie.
Myślę, że tak jak różnimy się sposobem odbierania rzeczywistości, tak też różnimy się duchowością. Dla jednego najlepszą modlitwą będzie różaniec, dla innego litania, a dla jeszcze kolejnego śpiew pieśni Eucharystycznych. Na pierwszym miejscu zawsze powinny znajdować się sakramenty (o tym jak jest to ważne pisałam tutaj). Uważam również, że nie można zamykać się w jednym sposobie modlitwy, wszak mamy wzrastać w wierze, a nie trwać w miejscu.

Jak już wcześniej pisałam podczas tegorocznej majówki byłam na 2 stopniu Szkoły Kontaktu z Bogiem, tam uczyłam się jak przeprowadzać ignacjański rachunek sumienia. Dziś chciałabym wam trochę o nim opowiedzieć, gdyż myślę, że jest to dobre narzędzie do modlitwy, które polecam wypróbować 🙂 Jest to swego rodzaju “duchowy GPS”, dzięki niemu na bieżąco możemy zmieniać drogi, gdy tylko zboczymy z właściwej. Można wykonywać go w określonych odstępach czasu i zawsze nowy rachunek sumienia obejmuje czas od skończenia poprzedniego do teraz. Ja proponuję przeprowadzać go codziennie o stałej porze ( św. Ignacy proponował 2 razy dziennie). Ignacjański rachunek sumienia pomaga spojrzeć na miniony dzień i odnaleźć Boga i Boże błogosławieństwa w codzienności. Spoglądając wstecz zauważamy też te momenty, gdy zostaliśmy zranieni, lub sami czyniliśmy jakąś krzywdę. Składa się on z pięciu etapów:
Dziękczynienie–  jest to podziękowanie Bogu, za wszystkie rzeczy, które się dziś wydarzyły, zarówno te małe rzeczy, jak i te bardziej obszerne i ważne w naszym życiu. Jest to o tyle istotny temat, że jeśli nie wzbudzimy w sobie wdzięczności dużo łatwiej będzie nam przejść do narzekania. Wdzięczność uwalnia od lęku i egoizmu.

“Brak wdzięczności źródłem wszelkiego zła”
św. Ignacy Loyola

Prośba o Ducha– jest to zanurzenie w miłości Boga i stanięcie w Prawdzie. Spoglądamy na siebie oczami Boga. Prosimy Ducha świętego, by nas prowadził. Jeśli zaniedbamy ten etap grozi nam autoagresja, zaprzeczanie lub pogrążenie się w żalu nad sobą.
Przegląd aktywności- przypominamy sobie wszystkie wydarzenia, które wzbudzały jakieś emocje, uczucia, poruszenia. Patrzymy zarówno na te dobre wydarzenia, jak i na te które były trudne. Próbujemy odnaleźć jakie były metody kuszenia mnie, jak zareagowaliśmy i jakie są skutki sytuacji. Jest to bardzo przydatne w walce z grzechem, gdyż łatwiej nam później wyłapać pierwsze symptomy zbliżającej się pokusy i szybko temu zapobiec.

„Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła” 1Tes 5,22

Prośba o przebaczenie i uzdrowienie- nie powinniśmy tutaj się tłumaczyć, ale prosić Boga o przebaczenie win i przemienienie życia. Wyrażamy tutaj wdzięczność za dobro i oddajemy zło, aby Bóg nas umacniał. Prosimy także o uleczenie zranień. Czasem może nas hamować poczucie doznanej krzywdy, dajmy sobie czas na ucieszenie emocji, stójmy przed Bogiem z tym, co akurat jest w naszej duszy. Prośmy też o mądrość, abyśmy umieli w przyszłości lepiej rozwiązywać trudne sytuacje.
Postanowienie poprawy przy Jego łasce i modlitwa za następny dzień– wejście z Bogiem w przyszłość. Proszę o pomoc w chwilach, w których przewiduję trudności i podejmuję konkretną decyzję.
Robiąc ten rachunek sumienia warto mieć jakiś rytuał końcowy i początkowy, np. odmówienie psalmu na wejście lub odśpiewanie pieśni do Ducha świętego. Rachunek sumienia staramy się robić ze skupieniem i wchodzić w głębie swojej duszy.

Wydawnictwo WAM wydało pozycję, która jest bardzo pomocna przy przeprowadzaniu Ignacjańskiego Rachunku Sumienia- “Bóg i ty, 34 drogi do lepszego życia“. Nie ocenia się książki po okładce, ale i o okładce muszę tu wspomnieć 🙂 Ładny i prosty design, twarda oprawa, zaokrąglone brzegi i co najważniejsze gumka, dzięki której notatnik jest dobrze zabezpieczany. No właśnie… notatnik czy książka ? W zależności jak będziesz chciał użyć. W środku znajdziemy krótką i dobrze opisaną instrukcję jak korzystać z Ignacjańskiego Rachunku Sumienia. Później zaś znajdziemy 34 rachunki sumienia z rozpisanymi pytaniami do każdej z wymienionej wyżej części. Czasem inne przeformułowanie pytania otwiera nam oczy. Dróg jest aż 34, by starczyło na każdy dzień miesiąca, z ewentualną rezygnacją z tych opracowań, które nam nie pasują 🙂 Po każdym z rachunków jest miejsce na krótkie notatki, które warto opatrzyć datą spisania ich, w ten sposób robiąc notatki w kolejnym miesiącu zauważymy jak wiele się zmieniło w ciągu tego okresu czasu. Jeśli nie lubisz robić notatek możesz ich zaniechać, choć ja zauważam, że naprawdę warto czasem napisać choć słowo (nauczyła mnie tego Szkoła Kontaktu z Bogiem). Z tyłu książki znajduje się również miejsce na dodatkowe zapiski oraz słownik pojęć ignacjańskich.

Naprawdę serdecznie polecam ten notatnik/ książkę. Szczególnie osobom, które:
– dopiero zaczynają modlitwę tą metodą
– mają trudności z systematyczną modlitwą
– poszukują działania Boga w swojej codzienności
– nie potrafią rozpoznać w jakich sytuacjach są najbardziej podatne na grzech
– lubią notować
– pragną rozwoju duchowego,
czyli… tak naprawdę polecam ją każdemu 🙂

link do książki: https://wydawnictwowam.pl/prod.bog-i-ty.9043.htm?sku=75510
Poszukujcie swoich metod na modlitwę, niech będzie ona spleciona z naszą rzeczywistością. Pan Bóg jest obecny w każdej sferze naszego życia i to On jest Sprawcą wszelkiego dobra. Niech każda nasza modlitwa oparta będzie na jak najczęstszym korzystaniu z sakramentów, ale również na rozmowie z Bogiem. Prośmy Go, aby uzdalniał nas do postępowania Jego ścieżkami. I obyśmy wszyscy spotkali się w wieczności 🙂
P.S. wszystkie zdjęcia wykonywane są przeze mnie
(przy parafii jezuitów we Wrocławiu oraz na Bulwarze Dunikowskiego)

23 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *