Uncategorized

Bóg i ty, 34 drogi do lepszego życia

Często spotykam się z pytaniem: “Jak zacząć się modlić? Jak czytać Pismo święte? Które modlitwy odmawiać?” Nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, uważam że ważna jest systematyczność i chęci do spotkania z Bogiem. Ja przed każdą modlitwą proszę Pana, aby otwierał moje uszy i serce na spotkanie z Nim, oraz aby mi towarzyszył w tej modlitwie.
Myślę, że tak jak różnimy się sposobem odbierania rzeczywistości, tak też różnimy się duchowością. Dla jednego najlepszą modlitwą będzie różaniec, dla innego litania, a dla jeszcze kolejnego śpiew pieśni Eucharystycznych. Na pierwszym miejscu zawsze powinny znajdować się sakramenty (o tym jak jest to ważne pisałam tutaj). Uważam również, że nie można zamykać się w jednym sposobie modlitwy, wszak mamy wzrastać w wierze, a nie trwać w miejscu.

Jak już wcześniej pisałam podczas tegorocznej majówki byłam na 2 stopniu Szkoły Kontaktu z Bogiem, tam uczyłam się jak przeprowadzać ignacjański rachunek sumienia. Dziś chciałabym wam trochę o nim opowiedzieć, gdyż myślę, że jest to dobre narzędzie do modlitwy, które polecam wypróbować 🙂 Jest to swego rodzaju “duchowy GPS”, dzięki niemu na bieżąco możemy zmieniać drogi, gdy tylko zboczymy z właściwej. Można wykonywać go w określonych odstępach czasu i zawsze nowy rachunek sumienia obejmuje czas od skończenia poprzedniego do teraz. Ja proponuję przeprowadzać go codziennie o stałej porze ( św. Ignacy proponował 2 razy dziennie). Ignacjański rachunek sumienia pomaga spojrzeć na miniony dzień i odnaleźć Boga i Boże błogosławieństwa w codzienności. Spoglądając wstecz zauważamy też te momenty, gdy zostaliśmy zranieni, lub sami czyniliśmy jakąś krzywdę. Składa się on z pięciu etapów:
Dziękczynienie–  jest to podziękowanie Bogu, za wszystkie rzeczy, które się dziś wydarzyły, zarówno te małe rzeczy, jak i te bardziej obszerne i ważne w naszym życiu. Jest to o tyle istotny temat, że jeśli nie wzbudzimy w sobie wdzięczności dużo łatwiej będzie nam przejść do narzekania. Wdzięczność uwalnia od lęku i egoizmu.

“Brak wdzięczności źródłem wszelkiego zła”
św. Ignacy Loyola

Prośba o Ducha– jest to zanurzenie w miłości Boga i stanięcie w Prawdzie. Spoglądamy na siebie oczami Boga. Prosimy Ducha świętego, by nas prowadził. Jeśli zaniedbamy ten etap grozi nam autoagresja, zaprzeczanie lub pogrążenie się w żalu nad sobą.
Przegląd aktywności- przypominamy sobie wszystkie wydarzenia, które wzbudzały jakieś emocje, uczucia, poruszenia. Patrzymy zarówno na te dobre wydarzenia, jak i na te które były trudne. Próbujemy odnaleźć jakie były metody kuszenia mnie, jak zareagowaliśmy i jakie są skutki sytuacji. Jest to bardzo przydatne w walce z grzechem, gdyż łatwiej nam później wyłapać pierwsze symptomy zbliżającej się pokusy i szybko temu zapobiec.

„Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła” 1Tes 5,22

Prośba o przebaczenie i uzdrowienie- nie powinniśmy tutaj się tłumaczyć, ale prosić Boga o przebaczenie win i przemienienie życia. Wyrażamy tutaj wdzięczność za dobro i oddajemy zło, aby Bóg nas umacniał. Prosimy także o uleczenie zranień. Czasem może nas hamować poczucie doznanej krzywdy, dajmy sobie czas na ucieszenie emocji, stójmy przed Bogiem z tym, co akurat jest w naszej duszy. Prośmy też o mądrość, abyśmy umieli w przyszłości lepiej rozwiązywać trudne sytuacje.
Postanowienie poprawy przy Jego łasce i modlitwa za następny dzień– wejście z Bogiem w przyszłość. Proszę o pomoc w chwilach, w których przewiduję trudności i podejmuję konkretną decyzję.
Robiąc ten rachunek sumienia warto mieć jakiś rytuał końcowy i początkowy, np. odmówienie psalmu na wejście lub odśpiewanie pieśni do Ducha świętego. Rachunek sumienia staramy się robić ze skupieniem i wchodzić w głębie swojej duszy.

Wydawnictwo WAM wydało pozycję, która jest bardzo pomocna przy przeprowadzaniu Ignacjańskiego Rachunku Sumienia- “Bóg i ty, 34 drogi do lepszego życia“. Nie ocenia się książki po okładce, ale i o okładce muszę tu wspomnieć 🙂 Ładny i prosty design, twarda oprawa, zaokrąglone brzegi i co najważniejsze gumka, dzięki której notatnik jest dobrze zabezpieczany. No właśnie… notatnik czy książka ? W zależności jak będziesz chciał użyć. W środku znajdziemy krótką i dobrze opisaną instrukcję jak korzystać z Ignacjańskiego Rachunku Sumienia. Później zaś znajdziemy 34 rachunki sumienia z rozpisanymi pytaniami do każdej z wymienionej wyżej części. Czasem inne przeformułowanie pytania otwiera nam oczy. Dróg jest aż 34, by starczyło na każdy dzień miesiąca, z ewentualną rezygnacją z tych opracowań, które nam nie pasują 🙂 Po każdym z rachunków jest miejsce na krótkie notatki, które warto opatrzyć datą spisania ich, w ten sposób robiąc notatki w kolejnym miesiącu zauważymy jak wiele się zmieniło w ciągu tego okresu czasu. Jeśli nie lubisz robić notatek możesz ich zaniechać, choć ja zauważam, że naprawdę warto czasem napisać choć słowo (nauczyła mnie tego Szkoła Kontaktu z Bogiem). Z tyłu książki znajduje się również miejsce na dodatkowe zapiski oraz słownik pojęć ignacjańskich.

Naprawdę serdecznie polecam ten notatnik/ książkę. Szczególnie osobom, które:
– dopiero zaczynają modlitwę tą metodą
– mają trudności z systematyczną modlitwą
– poszukują działania Boga w swojej codzienności
– nie potrafią rozpoznać w jakich sytuacjach są najbardziej podatne na grzech
– lubią notować
– pragną rozwoju duchowego,
czyli… tak naprawdę polecam ją każdemu 🙂

link do książki: https://wydawnictwowam.pl/prod.bog-i-ty.9043.htm?sku=75510
Poszukujcie swoich metod na modlitwę, niech będzie ona spleciona z naszą rzeczywistością. Pan Bóg jest obecny w każdej sferze naszego życia i to On jest Sprawcą wszelkiego dobra. Niech każda nasza modlitwa oparta będzie na jak najczęstszym korzystaniu z sakramentów, ale również na rozmowie z Bogiem. Prośmy Go, aby uzdalniał nas do postępowania Jego ścieżkami. I obyśmy wszyscy spotkali się w wieczności 🙂
P.S. wszystkie zdjęcia wykonywane są przeze mnie
(przy parafii jezuitów we Wrocławiu oraz na Bulwarze Dunikowskiego)

23 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *