Uncategorized

Wypisz wymaluj święci dominikańscy

“Poproś Jezusa, aby uczynił cię świętym. W końcu tylko On może to zrobić”
św. Dominik Savio

Te słowa św. Dominika Savio oddają istotę dzisiejszych rozważań. Nikt nie może Cię uczynić świętym, jak tylko sam Bóg. Nie jesteś w stanie zrobić tego także sam, wszelkie dobre uczynki i starania są niczym wobec naszej grzeszności. Jedynym naszym wybawieniem jest Męka Chrystusa, która zmazała nasze winy i przewinienia.
Postawa ufności Bogu i pełnego oddania Mu siebie na Jego służbę to cecha wszystkich, których Kościół ogłosił świętymi i błogosławionymi. Warto poznawać życiorysy świętych i czerpać z nich jak najwięcej dla własnego rozwoju duchowego – pisałam o tym także tutaj oraz tutaj.
21552611_1378863132211920_1622933731_n
Ja bardzo lubię poznawać charakterystykę świętych i czerpać z nich inspiracje do codziennej walki o świętość. Niedawno od wydawnictwa W drodze otrzymałam dwie książki, recenzję jednej z nich “Trudny temat? Rozmawiam” znajdziecie we wcześniejszym wpisie. Dzisiaj chciałabym opisać moje spostrzeżenia na temat książki “Wypisz wymaluj święci dominikańscy”.

Muszę wam się przyznać, że choć wiele oczekiwałam po tej książce, moje pierwsze wrażenie było takie, iż raczej nie przeczytam jej do końca. Jednak im dłużej ją czytałam, tym bardziej doceniałam walory tej książki. Najbardziej odczułam jej dobrodziejstwo, gdy byłam we wrocławskim kościele o. dominikanów w kaplicy bł. Czesława. Na bokach kaplicy znajdują się figury świętych i próbując je rozpoznać okazało się, że bardzo przydatne są informacje, które po przeczytaniu tej książki mimochodem zostały mi w głowie.
21584275_1378857458879154_1820443970_o
Książka charakteryzuje się prostym językiem, informacje są przekazane w sposób jasny i czytelny. Poznajemy charakterystyczne cechy każdej z opisanej postaci, kwiatki z jej życia oraz wyjaśnienie dlaczego towarzyszą jej takie, a nie inne atrybuty. Wszystko opisane jest dość żartobliwie, za pomocą historyjek, dzięki którym z łatwością zapamiętamy to, co najważniejsze. Na końcu opisu każdej z tych osób znajdziemy krótką “ściągawkę” z wypisanymi atrybutami, dniem wspomnienia liturgicznego oraz odnośniki do literatury, do której możemy sięgnąć chcąc zgłębić temat. To co również bardzo mi się spodobało to prosty design i dobra jakość papieru oraz okładki.
21476261_1378857738879126_141603816_n
Na kartach książki odnajdziemy także wiele rysunków wykonanych przez dominikanina o. Tomasza Rojka. Każdy z nich nawiązuje do przedstawianych historii i w sposób żartobliwy ukazuje sytuacje z życia świętych oraz ich atrybuty.
21476295_1378873905544176_2037818461_n
Czy warto sięgnąć po tę książkę ? Uważam, że jest to wartościowa pozycja, choć nie jest ona dla każdego. Mnie osobiście nie podoba się forma żartobliwego traktowania świętych zarówno w niektórych opisach, jak i w większości obrazków. Jednakże mam również świadomość, że dzięki tej książce dowiedziałam się kilku nowych faktów o poszczególnych świętych i zachęciło mnie to do poszukania bardziej szczegółowej wiedzy na ich temat. Ta książka zaszczepiła we mnie chęć poznania ich mocniej.
Myślę, że jest to pozycja godna polecenia dla osób z poczuciem humoru oraz szukającym podstawowej wiedzy w pigułce. Idealnie nadaje się ona dla młodzieży, która rozpoczyna swoją przygodę z poznawaniem świętych.
Prośmy Pana o własną świętość oraz o to, aby pokazywał nam jaka droga do świętości będzie dla nas najlepsza. Czerpmy to, co jest zgodne z naszą duchowością od świętych i nie poddawajmy się w walce. Na naszej drodze stanie pewnie jeszcze wiele przeciwności, lecz pamiętajmy o celu ostatecznym, którym jest wieczna radość z przebywania z Panem.

31 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *