Uncategorized

Prosimy Cię, abyś dzięki wstawiennictwu tak wielu orędowników hojnie udzielił nam upragnionego przebaczenia

Drugi dzień sierpnia jest dla mnie ważną datą, właśnie tego dnia rusza Piesza Pielgrzymka Głogowska na Jasną Górę (z którą wędrowałam 8 lat pod rząd). I właśnie to wspomnienie związane z drugim sierpnia skłoniło mnie do dzisiejszej refleksji.
Zachwyca mnie fakt, jak wiele mamy okazji do świętowania w Kościele, jak wiele bodźców, by poznawać coraz bardziej świętych i męczenników. By poznawać to Boże działanie, które dzięki ich wiernej służbie mogło się objawić. Spójrzcie, prawie każdego dnia Kościół stawia przed nami sylwetkę świętego lub błogosławionego, którego w tym dniu wspominamy. Widać to szczególnie, gdy codziennie odmawiamy brewiarz (podczas Eucharystii nie zawsze wspominany jest święty z danego dnia, wszak często jest to wspomnienie dowolne).

To co najbardziej zachwyca mnie w tych wspomnieniach to fakt, że jest to Boże działanie skierowane wprost do ludzi. Przecież Bogu, ani świętym nie jest potrzebne wspominanie ich danego dnia. Oni cieszą się już przebywaniem w Bożej obecności, a nasze wspomnienia nic im nie dodaja. Jednak nam te wspomnienia dodają wielu łask. Poznając postać wspominanej osoby poznajemy jej życiorys i możemy się nim inspirować, poznajemy Boże działanie jakie dokonało się w jej życiu,  możemy prosić za jej wstawiennictwem o potrzebne łaski.  Często możemy uzyskać odpust zupełny przy spełnieniu określonych warunków (temat odpustów jest dla mnie b. ważny i porusze go w osobnym poście).

Drugi sierpnia to także wspomnienie Matki Bożej Anielskiej; czyż to nie jest zachwycające jak często Kościół stawia przed nami Maryję? Jak często przypomina nam o Matce Boga, która jest przecież także naszą Matką.
Bóg stawia na naszej drodze wyraźne znaki swojej obecności. Daje nam wiele narzędzi, ktore pomagają nam w drodze do świętości. Ukazuje nam sylwetki wielu ludzi, w których dzięki zawierzeniu i ufności Bogu mogły rozlewać się łaski. Jesteśmy słabi, potrzebujemy ciągłego przypominania o Bożej obecności. Skażeni grzechem potrzebujemy okazji, aby przypominać sobie o tych,  którzy osiagneli zbawienie przez codzienne przebywanie w obecności Boga.

Wszechmogący wieczny Boże, Ty pozwalasz nam w jednej uroczystości czcić zasługi wszystkich świętych, prosimy Cię, abyś dzięki wstawiennictwu tak wielu orędowników hojnie udzielił nam upragnionego przebaczenia. Przez naszego Pana …
Kolekta z Uroczystości Wszystkich Świętych 

Dziękujmy Panu za tą wielką łaskę jaką nam daje, starajmy się każdego dnia w łączności z Kościołem obchodzić wspomnienia, święta i uroczystości przypisane na dany dzień. Jest to prezent od Boga (jeden z wielu) ofiarowywany nam, ku umocnieniu w wierze. Świętujmy także nasze osobiste “święta” jak rocznice chrztu, pierwszej Komunii świętej, bierzmowania, pielgrzymki etc. Dajmy sobie przestrzeń, która będzie nas umacniać i przybliżać do Boga przypominając o Jego dobrodziejstwach.

12 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *